Pic001


Kontaktné info

Róbert Čerry Pintér
Saratovská 26/b
841 02 BratislavaPočet návštev
Čo na seba

zdroj: www.kstst.sk, článok napísal: Čerry

Hovorí sa že: „Zlé počasie nie je, je len nevhodné oblečenie“.
Hlavnou funkciou oblečenia je udržiavať optimálnu mikroklímu nášho tela s ohľadom na intenzitu pohybu a vonkajšie podmienky. Mikroklíma je tenká vrstva vzduchu na tele hrubá asi jeden milimeter. Keď sa cítime príjemne má približné hodnoty 34 - 36 °C a vlhkosť medzi 40 - 60 %. Aby sme túto ideálnu mikroklímu udržali musí oblečenie spĺňať dve základné protikladné požiadavky:

Odvádzať vlhko (vodné pary, pot) a prebytočnú teplotu von – priedušnosť
brániť prenikaniu vlhkosti (dážď), vetra a chladu k nášmu telu – nepremokavosť.

Stručne povedané, oblečenie musí dýchať a hriať. Narušením mikroklímy pociťujeme chlad alebo sme prehriaty. Pri narušení mikroklímy, telo v snahe obnoviť rovnováhu, naštartuje termoregulačné procesy . Tieto deje sú pre organizmus veľmi náročné, stoja veľa energie, čo neprospieva nášmu výkonu ani zdraviu.
Aby sme si udržali tepelnú pohodu musíme si oblečenie zvoliť podľa klimatických podmienok a telesnej aktivity. Najlepšie to dosiahneme ak máme k dispozícii viac vrstiev rôznych vlastností „cibuľový princíp“, ktorých kombináciou dosiahneme optimálnu funkciu oblečenia. Môžeme sa tak dobre prispôsobiť aj počasiu aj fyzickej námahe. Na tepelnú pohodu nemá vplyv len teplota ale aj vlhkosť a vietor.
Čím náročnejšie sú klimatické podmienky tým kvalitnejšie musí byť oblečenie. Pri náročných túrach pri zhoršenom počasí je bezpečnosť úmerná kvalite oblečenia. V extrémnych prípadoch nám môže kvalitné oblečenie zachrániť život.

Vrstvy oblečenia

1. vrstva
Spodná vrstva, je to funkčné termoprádlo. Obecne termoprádlo funguje tak, že odvádza telesnú vlhkosť od pokožky na druhú stranu pleteniny kde prechádza do ďalšej vrstvy alebo sa odparuje. Vlhkosť je dobrý vodič tepla, čo v spojení s vetrom môže viesť k nebezpečnému podchladeniu. Moderné tkaniny prvej vrstvy pomáhajú termoregulačnému systému zabezpečiť optimálnu mikroklímu. Sú ľahké, rýchloschnúce a zaisťujú pocit sucha. Zároveň musia byť príjemné pokožke. Prádlo by malo tesne priliehať na telo (vtedy má lepší funkčný výkon), mať ploché švy a umožňovať voľnosť pohybu. Ak ďalšie vrstvy nebudú transportovať vlhkosť ďalej (mokré bavlnené tričko, nepriepustná vrstva), funkciu termoprádla nepocítime. Najlepším izolantom je vzduch. Aby sa v prádle udržalo čo najviac vzduchu a zároveň sa zabezpečil maximálny kontakt s pokožkou prierez vlákna môže mať rôzny tvar. Vlhkosť najlepšie odvádzajú jednovrstvové pleteniny z materiálov:
– POP (polypropylén) napr. Mopeka, Moira. Výrobky z POP majú vyššiu odolnosť voči baktériám a nečistotám, lepší odvod vlhkosti, nižšiu nasiakavosť a váhu.
– PES (polyester) napr. Craft, Sensor. Výrobky z PES majú vyššiu životnosť, lepšiu tvarovú stálosť a lepšie sedia na tele.
– PAD (polyamid) napr. Wild Roses. Výrobky z PAD majú najvyššiu pevnosť, odolnosť proti pachom a nízkym teplotám, nasiakavosť a sú najdrahšie.

Tieto materiály môžeme prepláchať aj v studenej vode. Antibakteriálna úprava tkaniny zabraňuje vzniku pachov. Nevýhodou týchto materiálov je že sú náchylné na mechanické poškodenie, pozor na suché zipsy.
Prádlo do nízkych teplôt je kombináciou vnútorného syntetického vlákna a vonkajšej savej vrstvy z vlny alebo kombináciou ďalších materiálov.
Na Slovensku vyrába kvalitné a cenove výhodné oblečenie tejto vrstvy niekoľko firiem.

2. vrstva
Izolačná vrstva. Zaisťuje tepelný komfort a priedušnú funkciu prvej vrstvy. Úkolom tejto vrstvy je zabrániť strate tepla a odviesť pot z 1. vrstvy do ďalších vrstiev alebo ho odparovať. Materiály tejto vrstvy by mali tepelne izolovať, byť ľahké, priedušné, nesajúce vodu, rýchloschnúce. Tieto podmienky spĺňajú syntetické mikrovlákna rôznej hrúbky napr. (Fleece, Tecnopile…). Nechráni pred dažďom, ak nemá vetru odolnú membránu ani pred vetrom. Podľa podmienok môže byť použitá aj ako vrchná vrstva.

3. vrstva
Ochranná vrstva. Chráni nás pred vplyvom počasia, čiastočne proti vetru, vlhku a zároveň prepúšťa pary a prebytočné teplo von. Táto vrstva odoláva i snehu a mechanickým vplyvom ale nie je nepremokavá. Sú to vetrovky a nohavice vyrobené z klasickej šušťákoviny alebo dnes už z kvalitných mikrovlákien (Pertex, Tactel…). Ochrana je tu dosiahnutá kombináciou hustého tkania a vodoodpudivej úpravy. Sem môžeme zaradiť aj stále obľúbenejšie materiály „softshel“.

Pokiaľ to vyžadujú vonkajšie podmienky môžeme 3. vrstvu nahradiť alebo ju doplniť ďalšou vrstvou. 

3a. vrstva
„hardshel“ – oblečenie s funkčnou membránou odolné voči poveternostným vplyvom. Chráni pred dažďom a vetrom a zároveň odvádza vlhko von. Musí byť kompromisom medzi dvomi protichodnými vlastnosťami – nepremokavosť a priedušnosť. Preto sú výrobky tejto kategórie drahé. Oblečenie tejto kategórie musí mať prelepené švy. Dobré vlastnosti týchto materiálov sa prejavia pri nižšej intenzite pohybu. V opačnom prípade sme mokrý, lebo tieto materiály už nestačia odvádzať pot a vodné pary v dostatočnom množstve. Oblečenie z týchto materiálov je ideálna ochrana proti dažďu pre horolezcov a vysokohorských turistov. K vetrovke patria aj kvalitné nohavice. Pokiaľ neprší nemusíme túto vrstvu obliekať. 

3b. vrstva
Protimrazová vrstva – používať pri mrazivom počasí, keď už nám bežné oblečenie nezabezpečuje tepelný komfort. Túto vrstvu využijeme keď sa prestaneme intenzívne pohybovať. Výplň je páperie alebo umelé vlákna podobne ako u spacích vakov. U tohoto oblečenia by nemali byť studené švy. Táto vrstva nemusí byť nepremokavá. Súčasné moderné oblečenie dokáže uspokojiť aj najnáročnejšieho turistu. Oblečenie je samozrejme potrebné prispôsobiť aktivite, počasiu a ročnej dobe. Pri pohybe v horách sa osvedčil systém troch vrstiev oblečenia. Prvá vrstva odvádza pot od tela, druhá udržuje teplo a tretia chráni pred nepriaznivým počasím. Voľba prvej a druhej vrstvy je jasná. Tretiu vrstvu zvoliť podľa podmienok a aktivity. Každý si musí vyskúšať čo mu najviac vyhovuje. Ináč sa oblečieme na intenzívny dvojhodinový pohyb na bicykli alebo bežkách keď skončíme na vykúrenej chate a ináč pri celodennej túre ukončenej bivakom.
Pri vyššej fyzickej aktivite, pri slabom až strednom vetre a slabých zrážkach vyhovuje 3.vrstva.
Pri vyššej fyzickej aktivite, pri silnom vetre a silnejších zrážkach vyhovuje 3a.vrstva.
Pri nízkej fyzickej aktivite ak sme dlhšie na daždi vyhovuje aj igelit.
Pri nízkej fyzickej aktivite ak sme dlhšie na väčšom mraze alebo ak v zime bivakujeme vyhovuje 3b.vrstva.
Podľa pocitov si môžeme vrstvu ubrať (stúpanie do kopca) alebo pridať (prestávka). Čím dlhší pobyt vonku, tým viac vrstiev oblečenia by sme mali mať so sebou.
Aby sme sa potili čo najmenej obliekať vrstvy na dolnej hranici tepelného komfortu. Čím bude 3a. vrstva bližšie k telu tým lepšie, najlepšie obliecť ju hneď na 1.vrstvu. Táto vrstva nemôže byť zo savého materiálu (bavlna). Pokiaľ ostaneme stáť môžeme si obliecť ďalšiu vrstvu.

Týmto nechcem vzbudiť dojem že bez drahého oblečenia sa nedá chodiť do hôr. Kto sa turistike nevenuje pravidelne, nechce investovať do drahého oblečenia a chodí len na jednodňové menej náročné túry vystačí aj z klasickým vlneným svetrom a pláštenkou ale v každom prípade by mal investovať do 1. vrstvy, lebo mokré prádlo prilepené na tele nie je nič príjemné, rýchlo odvádza teplo a nie je to ani zdraviu prospešné.

Poznámka

Toto rozdelenie na vrstvy je len približné. Dnes, keď vývoj nových „Hi-Tech“ funkčných materiálov rýchlo napreduje je niekedy ťažké určiť do ktorej vrstvy materiál zaradiť. Jedno oblečenie môže byť kombináciou rôznych materiálov a mať viac vlastností – môže transportovať vlhkosť, byť priedušné, teplé a môže mať aj membránu proti vetru. Preto nemusíme vrstvy obliekať v takomto poradí, ale niektoré vrstvy môžeme vynechať.
Takýmto multifunkčným materiálom, ktorý v poslednej dobe zaznamenal rozmach a obľúbenosť a nahrádza viac vrstiev je softshel. Je to ľahká, elastická, vysoko oderuvzdorná, husto tkaná látka s vodoodpudivou úpravou. Softshel býva s membránou alebo bez membrány. Oblečenie zo softshelu s membránou sa hodí asi na 85 % podmienok s ktorými sa v prírode môžeme stretnúť.
Obľúbené sú aj vetru odolné materiály. Poznáme ich najčastejšie pod názvom Windstopper, Windblock, No wind atď. Je to vetru odolná a vysoko priedušná membrána nalaminovaná najčastejšie v kombinácii s fleece alebo softshelom.
http://www.zodratabota.szm.com_metodikaconaseba_clip_image001.gif

Materiály 3a. vrstvy ktoré chránia pred vlhkom a zároveň dýchajú majú svoje limity. Pokiaľ nemáme funkčnú prvú a druhú vrstvu táto vrstva už tepelný komfort nezachráni. Na prospekte obrázky membrán vypadajú pekne, ale v praxi môžeme byť sklamaní.
Časom zistíme, že aj populárny Gore-tex premokne a aj sa dobre pod ním spotíme. Prospekty udávajú že tieto výrobky boli úspešne testované v Himalájách. Je to pravda, tam to funguje lepšie, lebo je tam malá relatívna vlhkosť, telo viac vypotí dýchaním ako pokožkou a hlavne je nižší parciálny tlak a nízka vonkajšia teplota (vyšší tepelný spád), čo sú dobré podmienky pre správnu funkciu membrány. Pri vysokej relatívnej vlhkosti vzduchu je funkčnosť membrány obmedzená a neodvádza vodné pary von.
Je ľahšie zabezpečiť nepremokavosť ako dostatočnú priedušnosť. Látka ktorá by dokonale chránila pred vlhkom a zároveň prepúšťala vodné pary v ľubovoľnom množstve zatiaľ neexistuje. Máme len jeden materiál čo je 100 % nepremokavý a 100 % odvádza vodné pary – je to naša pokožka. Na trhu je dnes veľa vodonepriepustných a zároveň dýchateľných materiálov. Aj keď majú svoje nedostatky je to oproti klasickým materiálom pokrok. V princípe je to:
1) membrána
a) mikroporézna membrána (Gore-tex, eVENT) – je v podstate veľmi tenká fólia s množstvom mikroskopických pórov (viac ako 2 mil. na m²), ktoré sú väčšie ako molekuly vodnej pary ale menšie ako molekuly vody. Labyrintová štruktúra pórov membrány zaručuje vysokú odolnosť proti vetru.
U mikroporéznych membrán dochádza časom k zanášanie pórov nečistotami, soľami, tukmi, alebo k zväčšovaniu pórov naťahovaním alebo ohýbaním, čo je na úkor nepromokavosti. Mikroporézne membrány majú vyššie parametre nepremokavosti a priedušnosti ako neporézne membrány.
b) neporézna – hydrofilná membrána (Gelanots, Sympatex, Dermizax) – membrána je bez pórov, transport vlhkosti na rozdiel od poréznych membrán je založený na chemickom princípe. Prenos vlhkosti je umožnený rozdielom vlhkosti a teploty na vnútornej a vonkajšej strane oblečenia. Vnútorné prostredie je teplé a vlhké, vonkajšie studené a suché. To umožňuje transport vlhkosti z vnútra von. Táto membrána odvádza aj skondenzované pary. Obľúbenosť hydrofilných membrán rastie lebo sú menej náchylné na mechanické poškodenie.

Membrány môžu byť rôzne nalaminované na tkaninu:
dvojvrstvový laminát – nalaminovaný priamo na tkaninu
dva a pol vrstvový laminát – nalaminovaný na tkaninu s vnútorným nánosom ochranného materiálu
trojvrstvový laminát – nalaminovaný na tkaninu i s podšívkou
alebo membrána môže byť voľne zavesená medzi podšívku a vrchnú tkaninu

2) mikroporézny záter na tkanine (Bretex, Aquatec…) – na základnú tkaninu je nanesený pórovitý záter. Parametre nepremokavosti a priedušnosti sú nižšie a dochádza k jeho rýchlejšiemu opotrebovaniu ako u membrán. Záterové látky majú jednoduchšiu technológiu preto sú lacnejšie.

Vlastnosti tkanín

Nepremokavosť – je schopnosť materiálu odolávať tlaku vody. Udáva výšku vodného stĺpca, ktorý je materiál schopný udržať. Mal by byť min. 5 m vodného stĺpca.
Priedušnosť – Pod pojmom priedušnosť rozumieme priepustnosť pár. MVTR (Moissture Vaper Transmision Rate) udáva koľko gramov pár dokáže jeden štvorcový meter membrány prepustiť za 24 hodín (g/m²/24 h).
Niektoré firmy udávajú objektívnejšiu hodnotu RET (m².Pa.W−1), je to opak priedušnosti a udáva odpor ktorý kladie látka prestupu vodnej pary. Čím je RET nižší tým materiál lepšie dýcha.
 
RET Priepustnosť Hodnota
[g/m²/24 h]
< 6 veľmi dobrá > 20 000
6–13 dobrá 9 000 – 20 000
13–20 uspokojivá 5 000 – 9 000
> 20 neuspokojivá < 5 000

Hodnotu priedušnosti ovplyvňuje predovšetkým: vlhkosť a teplota vzduchu, rozdiel tlaku vodných pár v atmosfére a pod oblečením, funkčnosť spodných vrstiev. Veľký vplyv má rozdiel teplôt medzi teplotou tela a vonkajšou teplotou. Čím je tepelný spád vyšší, tým lepšie membrána funguje.
Špičkové materiály majú hodnotu priedušnosti nad 20 000 g/m²/24 h pri nepremokavosti nad 20 m vodného stĺpca.
Tvorbu vlhkosti v závislosti na fyzickej aktivite vidíme na nasledujúcom grafe.

http://www.zodratabota.szm.com_metodikaconaseba_clip_image001_0000.gif

V laboratóriu sa skúša samotná látka ale v skutočnosti je odvod vlhkosti u hotového odevu nižší ako u samotnej látky. Je to dané tým, že časť vlhkosti skondenzuje na podšívke, nosná tkanina na ktorej je nalaminovaná membrána má tiež svoju priedušnosť, zažehlené švy nepriepustnou páskou, spevnenie pliec a lakťov, vrecká, to všetko znižuje odparovaciu plochu a ak máme na chrbte ruksak tak odparovacia plocha sa podstatne zníži.
Dobrý strih by mal umožňovať zvýšené odvetrávanie napr. zipsy pod pazuchami, odvetrávanie cez vrecká, možnosť povoliť sťahovanie rukávov, pása alebo rozopnúť zips hore alebo dole (zips s dvomi bežcami) atď.

Vodoodpudivosť
nezamieňať s nepremokavosťou, zabraňuje absorpcii vody a prejavuje sa tvorbou kvapiek, ktoré stekajú po povrchu látky. Väčšina vrchného outdoor oblečenia má dlhodobo vodoodpudivú úpravu (DWR). Časom sa však vodoodpudivosť stráca, kvapky prestávajú stekať a vsakujú do tkaniny. Tkanina sa rýchlejšie premočí, dlhšie schne, je ťažšia a hlavne u membránových materiálov dôjde k zníženiu priedušnosti. Príčinou straty vodoodpudivosti môže byť:
 prekrytie vodoodpudivého povrchu nečistotami alebo zbytkami obyčajného pracieho prostriedku
 odstránenie vodoodpudivého povrchu praním alebo čistením
 odstránenie vodoodpudivého povrchu mechanickým pôsobením (ohýbaním, trením)
 odstránenie vodoodpudivého povrchu dlhotrvajúcim alebo intenzívnym dažďom
Stratu vodoodpudivosti obnovujeme impregnáciou.

Pranie a impregnácia

Aby sme funkčné vlastnosti oblečenia udržali čo najdlhšie musíme sa oň primerane starať. Najprv si dôkladne prečítať návod na ošetrovanie a pranie, lebo nesprávnym čistením alebo praním môžeme zničiť niektoré vlastnosti materiálu, hlavne tie za ktoré sme draho zaplatili. Na každom kuse oblečenia je visačka so symbolmi na údržbu odevov.
význam symbolov

Pranie
Hlavné zásady pri ošetrovaní odevov z membrán:
 prať pri nízkej teplote (extrémne tenká membrána sa môže v horúcej vode taviť a tým upchať póry)
 nepoužívať bežné pracie prášky ale špeciálne pracie prostriedky určené na membrány
 nepoužívať aviváž, chlór, benzín, zmäkčovadlá (môžu zničiť štruktúru membrány)
 dôkladne vypláchať ale nežmýkať
 nesušiť blízko priamych zdrojov tepla (výhrevné telesá alebo otvorený oheň)
 podľa potreby obnoviť vodoodpudivosť a nepremokavosť prostriedkami k tomu určenými
Pre pranie používať výhradne pracie prostriedky určené na tieto materiály, najlepšie tekuté. Vhodné sú výrobky na báze voskov, ktoré vyperú a obnovia impregnáciu. Na hrubé znečistenie môžeme použiť mydlo na pranie (štichtove mydlo) a mäkkú kefu.
Pracie prostriedky vhodné pre membrány napr.
TX Direct – firma Nikwax aj impregnácia s účinkom wash-in
Tech Wash – firma Nikwax
Sportwash – firma Sno Seal
G–Clean – firma Grangers
Tex Wash – firma Hey sport
Prať môžeme v práčke na jemný program alebo prať ručne. Pri praní v práčke je potrebné odstrániť všetko, čo by mohlo materiál mechanicky poškodiť. Pozor na zabudnuté veci vo vreckách, alebo ďalšie veci prané súčasne. Zapnúť zipsy a suché zipsy. Mohli by poškodiť materiál. Dodržujte teplotu odporúčanú výrobcom. Po praní je potrebné odev dôkladne vypláchať lebo zvyšky pracích prostriedkov zhoršujú vodoodpudivú úpravu. Odev nežmýkať ani neodstreďovať len zavesiť a nechať volne odkvapkať a usušiť pri izbovej teplote. Ak to výrobca odporúča môžeme dosušiť v bubnovej sušičke pri dodržaní nízkej odporúčanej teploty.
Pri praní perovej bundy použiť špeciálne prostriedky na perie. Ani perové výrobky sa nesmú žmýkať a odstreďovať.
Výrobky 1. vrstvy prať v tekutých pracích prostriedkoch. Pri viacdenných túrach ich aspoň prepláchať vo vode, lebo soli a minerály z potu viažu vodu až do 300 % svojho objemu, prádlo potom zapácha, je mokrejšie, dlhšie schne a tým sa znižuje jeho funkcia. 

Impregnácia
Impregnačné prostriedky riediť podľa návodu. Impregnáciu obnovujeme len na čistom odeve. Impregnáciou hneď po vypraní dosiahneme lepšie výsledky, lebo účinky pracieho prostriedku a impregnácie sa navzájom podporujú. Aby bola impregnácia účinná prať odevy v prostriedkoch bez detergentov. Lepšie je použiť sprej ako roztok lebo namočením do roztoku impregnujeme aj podšívku. Ak to výrobca povoľuje je možné sušiť v bubnovej sušičke. Teplo aktivuje niektoré impregnácie a pomáha vyrovnať molekuly. Impregnácia označená ako „wash-in“ má schopnosť zaceľovať drobné poškodenie membrány a obnoviť priedušnosť.

Požiadavky na oblečenie

Oblečenie by malo mať čo najmenšiu váhu a čo najmenší objem aby sa dobre balilo do ruksaku a malo by byť funkčné a kvalitné – dobrý strih, dobré materiály, optimalizovaný počet švov bez zbytočných okrás, dokonalé spracovanie, ktoré zaručuje trvanlivosť a kvalitu.

Bunda
 bunda by mala byť o niečo väčšia, aby umožňovala pohyb aj pri použití spodných vrstiev
 dolný okraj bundy by mal byť až do pol stehien
 rukávy by mali prekrývať až končeky prstov (dôležité pri strate rukavíc v zime)
 konce rukávov by mali byť sťahovacie (dôležité pri strate rukavíc v zime)
 vrecká by mali byť prekryté, aby do nich nenapršalo
 zips by mal byť obojstranný, prekrytý a manipulovať s ním by sa malo dať aj v rukaviciach
 u nepremokavých búnd by mali byť prelepené švy
 mala by sa dať stiahnuť v páse a na spodku
 strih musí umožňovať dodatočné odvetrávanie
 musí mať bezpodmienečne kapucňu. Dôležitý je strih kapucne, má byť nastaviteľná a poskytovať neobmedzený výhľad, pri vetre nesmú nastavovacie šnúrky udierať do tváre alebo oka.
 golier spolu s kapucňou by mal chrániť krk a hlavu
 má mať vystužené lakte a plecia

Nohavice
 musia umožňovať voľný krok
 zips na boku by mal byť po celej dĺžke, obojstranný, prekrytý, aby sa dali obliekať aj keď máme na nohách mačky alebo lyže
 majú mať vystužené kolená a zadok
 majú mať vzadu zvýšený pás
 výhodou je keď majú pružné a reguľovateľné traky
 na spodku by mali byť sťahovateľné a prekrývať topánky

Čiapka
Čiapka nie je len na okrasu ale je dôležitou súčasťou nášho oblečenia. Hlavou sa odvádza až 50 % tepla. Pre normálne podmienky nám stačí obyčajná čiapka a musí nám zakrývať uši. Pri extrémnejších podmienkach používame čiapku s drahších materiálov a tepelný komfort zvýšime použitím kukly, alebo kapucne vetrovky. Pod prilbu sa hodia čiapky z materiálu 1. vrstvy. 

Rukavice
Chránia pred chladom. Hrúbka rukavíc závisí od činnosti. Dobrá je kombinácia tenkých prstových rukavíc a palčiakov. Palčiaky musia mať predĺžený okraj chrániaci zápästie a mali by sa dať utesniť gumičkou alebo sťahovaním. Výhodné je upevniť tieto vrchné rukavice pomocou šnúrky k rukávom, aby sme ich nestratili.
Vhodné sú palčiaky na snowboard. V zime pod rukavice používať na zápästie flanelové potítka, lepšie to udržuje teplo v rukaviciach a aj keď sa nám rukavica alebo rukáv vyhrnie nie je nám na zápästie zima. Aj v mokrých rukaviciach z funkčnej pleteniny budeme mať pocit relatívneho sucha a tepla. Keď dáme rukavice na chvíľu dole schovať ich pod bundu, aby nevychladli alebo aby sme ich nestratili. V zime nosiť v batohu aj náhradné rukavice.

Návleky
Majú zabrániť, aby nám do topánky zvrchu nevnikalo vlhko (dážď, rosa, sneh) alebo drobné mechanické časti (blato, prach, kamienky, ihličie a pod.). Tomu nezabránia ani najdrahšie topánky. Návleky pomáhajú aj udržiavať nohy v teple, pokiaľ by sa krv vplyvom chladu v nohách viac ochladzovala, tak aj môžu skôr omrznúť prsty na nohách. Ďalej slúžia aj ako ochrana drahých nohavíc pred poškodením či už mačkami, lyžami alebo terénom. Kúpiť nové návleky je lacnejšie ako drahé nohavice.

Ponožky

Predstavujú jedno z najdôležitejších častí oblečenia. Musia plniť rovnakú funkciu ako 1. a 2. vrstva, čiže transportovať von vlhkosť a udržiavať teplo. Na trekingové ponožky sú kladené vysoké požiadavky na trvanlivosť a komfort nosenia. Musia dobre sedieť, pevne obopínať nohu aby sa nekrčili a nespôsobovali otlaky. Namáhané časti, ako päty a prsty, sú zosilnené.
Ponožky z čistej bavlny keď zvlhnú tak nepríjemne chladia, čistá vlna hreje aj keď je vlhká ale má sklon filcovatieť, rôzne umelé vlákna zvyšujú potivosť nôh. Moderné ponožky sa skladajú z niekoľkých druhov materiálov. Na teplé dni používať s vláknom coolmax, ktoré dobre odvádza vlhkosť a v chladných dňoch s vláknom thermstat.
Na túry nosiť aj náhradné ponožky. Ponožky pri viacdenných túrach občas preprať, tým ich zbavíme pachov ale predovšetkým tukov a solí, ktoré oslabujú funkčnosť použitých materiálov.

Obuv
Obuv je vôbec najdôležitejšou časťou výbavy pri pobyte v horách. V špecializovaných predajniach je veľký výber kvalitnej obuvi. Musí splňovať niekoľko požiadaviek. Mala by byť pohodlná, pevná, teplá, nepremokavá, s profilovou podrážkou. Pri kúpe obuvi si musíme najprv určiť, ktorý druh by sme mali kúpiť – do akého terénu. Čím náročnejšie a dlhšie túry, čím horší terén a ťažší batoh, tým musí byť pevnejšia a kvalitnejšia. Do menej náročného terénu stačií ľahká trekkingová obuv. Obuv nekupovať na trhoch, ale v športových predajniach a kupovať overené značky. Pokladničný bloček si odložiť pre prípadné reklamácie. Pri skúške si obuť ponožky, ktoré bežne používame. Obuv kupovať najmenej o pol čísla väčšie, radšej širšiu ako užšiu. Vzhľadom na to, že budeme nosiť aj ťažký ruksak, musí nám poskytovať aj primeranú stabilitu. Kým ju použijeme na túru musíme ju rozchodiť. Nezabúdať vymieňať prešliapané vložky. Obuv musíme mať správne zaviazanú, hlavne pri zostupe, aby sme si neotlačili prsty na nohách. Aby nám obuv dobre slúžila musíme sa o ňu starať podľa odporúčania výrobcu a hlavne pravidelne impregnovať. Impregnačných prípravkov (tekuté, pasty, spreje) je na trhu veľký výber. Hneď po túre vybrať prepotené vložky a nechať ich vysušiť. Veľkosť obuvi
Top ▲