Pic001


Kontaktné info

Róbert Čerry Pintér
Saratovská 26/b
841 02 BratislavaPočet návštev
Teleskopické palice

zdroj: www.kstst.sk, článok napísal: Čerry

Čím ďalej tým viac sa presadzuje v turistike používanie teleskopických palíc. Používajú sa od jednoduchých túr až po expedície, či je zima alebo leto. Zlepšujú komfort chôdze a znižujú zaťaženie kĺbov a svalstva nôh.

Výhody použitia palíc

Pri chôdzi sú zaťažované bedrové kĺby, kolená, kríže, chrbtica a svaly nôh váhou tela a batohu. Čím ťažší batoh tým viac. Kĺby sú vysoko zaťažované hlavne pri zostupe čo vedie k poškodzovaniu chrupavky a postupne k artróze. Palice čiastočne odbremeňujú tieto najviac zaťažované partie. Preto ich používa čoraz viac turistov. Treba povedať, že samotné palice neliečia už postihnuté kĺby ale zabraňujú ďalším škodám. Zaťaženie kolenného kĺbu odľahčujú až o 30 % a aj pomalšie nastupuje únava svalov.
Často sa uvádza údaj, že palice nám pomáhajú pri dennej túre odľahčiť kolená až o 250 ton. Ako sa prišlo k takémuto číslu? Meraniami sa zistilo, že pri každom nasadení palíc odľahčíme nohám 5–8 kg, za hodinu to robí približne 13 ton na rovine a 34 ton pri klesaní a stúpaní. Použitie teleskopických palíc má význam predovšetkým v ťažšom a strmšom teréne a u ľudí s poškodeným pohybovým aparátom.
Okrem zdravotníckeho aspektu nám palice pomáhajú lepšie udržiavať stabilitu pri nosení ťažšieho batohu:
    v klzkom teréne
    v zasneženom a zamrznutom teréne
    vo vetre a búrke
    pri brodení vodných tokov
    za zníženej viditeľnosti
Palice môžeme použiť ešte ako snehovú sondu, pri stavbe núdzového prístrešku, na obranu proti túlavým psom, ako palicu na stan pri klasickom áčku, statív fotoaparátu, dlahu pri úraze a pod. Naopak, palice v žiadnom prípade nemôžu nahradiť čakan pri chôdzi po ľadovci.
Aby sme využili prednosti palíc musíme ich aj správne používať. Dĺžku palíc volíme takú, aby predlaktie tvorilo s ramenom približne pravý uhol (ako u lyžovania). Z toho vyplýva, že pri stúpaní budeme mať palice kratšie ako pri klesaní. Pri traverze nastavíme palice podľa potreby, palica bližšie ku svahu bude kratšia. Pri krátkych traverzoch nemusíme dĺžku palíc prestavovať, jednoducho uchopíme palicu pod rúčkou v správnej výške.
Palice používame obidve. Palice kŕčovite nezvierame, ale ruky visia uvoľnene v pútkach. Nasadenie palíc blízko tela prinesie väčšie odľahčenie, viac šetrí svalstvo rúk, lepšie sa prenáša zaťaženie. Nasadenie palíc ďalej od tela znižuje odľahčenie a stabilitu. Pri zostupe umiestňujeme palice pred telom a môžeme mať dlane na vrchu rukoväte. Palice môžeme používať tak, že použijeme tú palicu ktorou nohou vykročíme (pravá noha, pravá palica) alebo naopak.
U trojdielnych palíc výšku nastavíme tak, že spodnú kužeľovú časť vysunieme na maximálnu dĺžku a požadovanú dĺžku nastavíme vysunutím stredného dielu. Nikdy nevyťahujeme diely viac ako je značka (STOP alebo MAX). Nastavovací mechanizmus dobre dotiahneme, lebo v opačnom prípade môžeme spadnúť hlavou dopredu. Taktiež si nastavíme správnu dĺžku pútka.
Pri ich používaní musíme dávať pozor aby sme palicami neohrozovali proti alebo za nami idúcich turistov. Ak sa dostaneme do terénu, že nám už palice prekážajú tak ich upevníme na batoh a požívame ruky. Palice na batoh upevníme tak aby sme neohrozovali okoloidúcich, hlavne pozor v hromadných dopravných prostriedkoch.

Konštrukcia palíc

dvojdielne vhodné na lyžiarsku turistiku a skialpinizmus sú ľahšie, pevnejšie, môžeme ich lepšie použiť ako lavínovú sondu alebo pri stavbe núdzových saní v prípade úrazu. Dajú sa obvykle nastaviť v dĺžkach 80-150 cm.
trojdielne vhodné na turistiku sú skladné a ľahko ich upevníme na batoh. Dajú sa obvykle nastaviť v dĺžkach 65-140 cm.
Výnimočne dostať aj 4-dielne, sú síce skladnejšie ako trojdielne ale pri rovnakej dĺžke sú ťažšie a majú väčší počet nastavovacích mechanizmov, ktoré môžu byť zdrojom porúch. Ktorý druh si vyberiete záleží na vás.
Ako plus treba hodnotiť ak palice majú vyznačenú stupnicu, pomocou ktorej nastavíme dĺžku.
Materiál palíc – vysokopevný kvalitný dural rôzne povrchovo upravený alebo uhlíkové vlákna (podstatne vyššia cena).
Rukoväte – majú byť ergonomické, poskytovať rukám oporu, nekĺzavé, tepelne izolujúce, najčastejšie z plastickej hmoty alebo korku. Niektoré firmy ponúkajú rukoväte sklonené zhruba 7–15° dopredu, čo zodpovedá polohe zápästia. Niektoré rukoväte sú konštruované tak, že sú dve rukoväte nad sebou. Má to výhodu pri traverzoch, že nemusíme meniť dĺžku palíc ale palicu bližšie ku svahu uchopíme za nižšiu rukoväť. Takúto úpravu si môžeme urobiť aj sami ak si na palicu nasunieme rukoväť na bicykel. Stačí to urobiť na jednej palici.
Pútko – nylonové s regulovateľnou dĺžkou a výhodný je aj poistný mechanizmus ktorý v prípade uviaznutia palice v koreňoch alebo skalnej škáre uvoľní ruku.
Hroty palíc – sú z kalenej ocele alebo vídia. Do skalného terénu sa lepšie hodia vídiové.
Tanier – mäkký alebo dostatočne výkyvný aby umožňoval zapichnutie palice aj v strmšom teréne. Veľkosť tanierov volíme nasledovne:
veľké – prachový a čerstvý sneh
stredné – tvrdý sneh a firn
malé – v lete
Bez tanierov by sme palice nemali používať.
Nastavovací mechanizmus – najdôležitejšia a najcitlivejšia časť teleskopických palíc. Býva najčastejším zdrojom porúch. Pracuje na princípe, že otáčaním palice sa kužeľom rozťahuje narezané puzdro ktoré tlačí na vnútornú stenu trubky a tým ju fixuje v nastavenej polohe. Mechanizmus musí byť funkčný a spoľahlivý. Firma Komperdell prišla na trh so spoľahlivejším riešením – páčkou na princípe excentra (Flick-Lock, SpeedLock), podobne ako sa aretuje sedlo na horskom bicykli. Používajú ho aj iný výrobcovia.
Tlmiaci mechanizmus – majú niektoré palice. Má chrániť kĺby pred nárazmi. Keď si uvedomíme ako držíme palice (ruka ohnutá v lakti) je vlastne zbytočný a predražuje palice, sú ťažšie a majú zdroj porúch navyše.

Údržba palíc

Teleskopické palice nie sú náročné na údržbu. Palice na vzperu vydržia veľa ale nemôžeme ich namáhať ako páku. Vtedy sa ľahko ohnú alebo zlomia. Najčastejšie sa to môže stať keď palica vbehne do nejakej škáry alebo diery. Preto je treba aj v lete nosiť krúžky.
Najväčším nebezpečenstvom pre palice je keď ich zložíme mokré a dlhšie ich nepoužívame. Vtedy dochádza k oxidácii duralu (biely prášok) medzi dvoma trubkami. Môže sa stať, že palice nepôjde ani vysunúť alebo v lepšom prípade sa nám vytvoria na povrchu nepekné fľaky a chrasty. Preto po každej túre ich rozobrať, utrieť a vysušiť.
Približne raz za rok stačí palice rozobrať, vyčistiť. Očistiť a namazať závit nastavovacieho mechanizmu nie olejom ale mazivom na báze teflonu napr. sprej WD-40. Týmto sprejom môžeme nastriekať aj skorodované trubky. Niekedy sa zlomí plastový diel nastavovacieho mechanizmu. Vtedy ho najlepšie nahradíme vysústružením dielu z materiálu silamid, alkamid. Diely z týchto materiálov majú prakticky neobmedzenú životnosť. Ak obnovujeme povrch trubky tak najlepšie práškovými farbami napr. komaxit. Pred túrou si palice skontrolovať ešte doma, hlavne nastavovací mechanizmus, lebo v teréne bez patričného náradia sa môžeme dožiť nemilých prekvapení. Môže sa stať, že nám nepôjde vysunúť palica alebo zaistiť nastavenú polohu.
Top ▲