Dolomiti & Südtirol - Róbert Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Dolomiti & Südtirol

Turistika > 2009

19. - 30. 7. 2009, Taliansko,  zdroj: Wikipedia, článok napísal: Čerry

Dolomity  sú jedným z horských masívov talianskych Álp. Rozkladajú sa v severnej časti Talianska, na východ od Bolzanskej kotliny. Pohorie nemá jednoliatý hrebeň, ale skladá sa z mnoho menších, často veľmi rozličných horských skupín. Oblasť charakterizujú typické dolomitické prvky ako stolový povrch niektorých masívov, prudké steny, vežovité vrcholy, rozoklané skalné hrebene a tiež bizarné tvary niektorých štítov. Na území Dolomitov sú snáď všetky typy horskej krajiny - od horských lúk po skalné masívy s ľadovcami. Dolomity sú skaly vápencového pôvodu, ktoré vznikali usadzovaním sa na dne teplých morí. V priebehu geologických  období, usadzovaním narastali obrovské vrstvy, ktoré sa svojím zložením odlišujú od ostatných útvarov, ako pôvodu vápencového usadzovania, tak pôvodu sopečného. Od chvíle keď uvideli svetlo sveta, boli dolomitské skaly vplyvom poveternostných podmienok podrobené neustálemu procesu rozkladu. Vplyv ovzdušia na základe zloženia tejto horniny, na rozdiel od ostatných druhov minerálov, pôsobil eróznym  účinkom v smere vertikálnom, vytvárajúc časom podobu veží, zvoníc, špíc, skaliská plné puklín, obrovské schody, podobu terás a iné. Tak vznikali a tak sa vytvárali Dolomity, pohorie, ktoré sa jednoznačne líši od Trentských, Bellunských a Juhotirolských Álp. Sú jedinečným javom na celom svete, majú neporovnateľné čaro a v letnej páľave im farebné tóny blednú, vypadajú akoby boli pokryté prachom.
Južné Tirolsko  (po taliansky: Alto Adige) alebo (po nemecky: Südtirol) je prevažne nemecky hovoriaca, severná časť talianskeho regiónu Trentino-Alto Adige v talianskych Alpách. Je to integrálna súčasť tradičného Tirolska. Pôvodne bola  súčasťou Rakúska. Po porážke Rakúsko-Uhorska v 1. svetovej vojne ju získalo Taliansko.

Príchod do campu v poobedňajších hodinách a oddych po únavnom cestovaní, na druhý deň návšteva mesta Cortina d´ Ampezzo. Pohodová turistika k vodopádu Fanes. Via ferrata Ra Gusela na Monte Nuvolau (2 575 m) zo sedla Passo di Giau (2 236 m) a chatu Rifugio Averau (2 413 m). Chata Rifugio Auronzo (2 320 m), popod južnými stenami Tre Cime di Lavaredo k chate Rifugio Lavaredo (2 334 m), zo sedla Paternsattel (2 454 m) nádherný výhľad na okolité kopce. Chceme ísť ferratou na Paternkofel (2 744 m), avšak po prejdení dvoch tunelov je cesta neprechodná pre velké množstvo starého snehu. Škoda niekedy nabudúce to možno vyjde. Oddychová túra, lanovkou na Rifugio Faloria (2 123 m) a Jeepom na Rifugio Tondi (2 327 m). Vedľajší vrchol Marmolady, Punta Rocca (3 250 m) cez ľadovec Ghiacciaio della Marmolada. Cestou z Marmolady sme si dali pauzu v sedle Passo di Falzarego (2 105 m). Výstup na Lagazuoi Piccolo (2 778 m), chata Rifugio Lagazuoi (2 750 m) a návšteva prírodneho múzea M. Lagazuoi z 1. svetovej vojny. Presun do Južného Tirolska, mestá Brunico (Bruneck), Bressanone (Brixen), Bolzano (Bozen), Merano (Meran) a Naturno (Naturns). Malý výlet do dedinky Plaus. Výstup na Messnerov hrad Juval a poobede odchod domov. Účastníci:  Bosorka, Čerry.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky